Máte u nás registraci a nedaří se vám přihlásit? Nechte si vygenerovat nové heslo jako zapomenuté: app.php/user/forgot_password

3D lama se učí tisknout...

Všechno co nezapadá do předešlých kategorií a přeci jen se to týká modelařiny.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Ahoj, sice jsem nechtěl, ale musím krapet přispět.
Nejspíše jsme se odchýlili od tématu. Myšlenkou bylo to, že naučit se tisknout/kreslit není tak složité, jen se musí chtít do toho pustit. Jinak se to mohlo v klidu jmenovat třeba "3d tisk - přínos nebo ztráta času..."

Tom i Vojta mají samozřejmě pravdu. Na soutěžích je (bude) přetlak modelů, které budu mít spoustu složitých detailů vytištěných pomocí SLA, stejně tak lze tisk použít na tisk částí (polotovarů), přípravků atd.
Mimochodem, klidně mě nazvěte kacířem, ale takový kit od revellu se zas tolik neliší od modelů z 3d tisku.

Detailů se dalo dosahovat různými způsoby, minimálně 3 z nich mám osahané na vlastní kůži - ukážu na příkladu kanónů - SLA 3d tisk, lepty (vše kov), odlévané části s pryskyřice doplněné lepty (kombinace různých materiálů).
20231005_080138.JPG
20231005_080724-2.JPG
Klidně můžete hlasovat který se vám nejvíc líbí.
Jinak z tisku lze dělat i spoustu různých jiných blbinek, například když jsem dával dohroady Pilota24 a trochu jsem spěchal, místo kreslení rámů okýnek na trup jsem si je prostě nakreslil a vytiskl.
20231005_081103.JPG
I tak to není ještě dodělané.
Samozřejmě musím ještě zmínit, že 3d tisk není ulehčení stavby, ne tak jak by si někteří mysleli, je to jen "jiná" stavba, vyžadující "jiné" postupy. Má své přednosti a i zápory (tím nemyslím pořízení tiskárny).
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

3D lama opět zasahuje.... V sobotu jsme byli v hospodě a mimo jiné jsme při diskuzi řešili i experimentální (první) výtisk věže z PLA.
Zkusil jsem tisk z jiného materiálu a kvalita je nesrovnatelná. Mám teorii, že za to může originál nastavení ve sliceru pro PLA.
Uživatelský avatar
SH
Příspěvky: 2582
Registrován: stř bře 08, 2006 11:21
Bydliště: Třinec

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od SH »

Dejv píše: čtv říj 05, 2023 09:08
Mimochodem, klidně mě nazvěte kacířem, ale takový kit od revellu se zas tolik neliší od modelů z 3d tisku.
proč bys měl být nazýván kacířem? Kit se neliší od 3D tisku... je to principialně totéž. Taky to má svou soutěžní třídu F4C.

Problém je, když se objeví nová technologie a ta se začne používat tam, kde nemá a pravidla na to čas nezareagují. Příklad:
Budou dva vyloďovací čluny. Jeden bude mít na palubě dva Shermany které udělal modelář scratch-built, druhý bude mít dva kity třeba od Tamiye (nevím jestli Tamiya dělá Shermana, ale berte to jako příklad). Bude to srovnatelné? Asi ne. Ale je to poznatelné a myslím (když tak mě Tomhlach opraví) toto musí být uvedeno jako nakupovaný díl.
Pojďme dál
Shermana si vytisknu. Je to nakupovaný díl? Ne. Scratch-built? No taky ne... Když si ho sám vymodeluju a vytisknu je to ještě jinak uznatelná modelařina, jen jiná technologie. Ale co když si model jen odněkud stáhnu nebo koupím? Jaký je rozdíl oproti kitu od Tamyie? Žádný. Jen to, jetli je to ruční práce nebo kit pozná většina lidí pohledem. Jestli jsem si model udělal sám nebo koupil nepozná nikdo. A i kdyby se to nějak rozhodčí dozvěděl, dokázat o je nemožné. Znáte tahanice o autorská práva. Stačí dodělat pár nýtů a už je to "moje" práce....

Prostě se otevřela Pandořina skříňka a souhlasím s Tomem, že je to dobrý sluha ale může se stát velmi hrozným pánem.

A pro "zarputilé nesoutěživce" - nemusíte soutěžit a většina modelářů nikdy ani nebude. Aje pokud se rozsypou soutěže třeba pro nedostatek účastníků, časem padne jejich organizace (NAVIGA, IFCAA, a pod..), nebudou řízeny kategorie, nebudou reklamy a sponzoring na MS/ME/.. nebude viditelnost, začne se zužovat okruh zájemců a za pár let bude modelařina jen to, co si koupíte na Aliexpressu... Porovnejte co bylo před 20ti lety a co je teď ale to je na debatu v jiném vlákně..
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Nevidím do soutěží, avšak souhlasím s SH, že rychlost reakce pravidel na nové technologie je pomalá. A naopak soutěživost některých modelářů až příliš veliká. Natož aby přiznali že některé části prostě nemalovali, ale koupili.
Avšak to je opravdu na debatu v jiném vláknu.

Poslední dobou, asi tak od podzimu pracuji na tištěném projektu, to není tajemstvím a spíše se snažím realisticky zhodnotit 3d tisk jako stavební technologii.
A jedno je jisté. Jen vytisknout (například barevným filamentem), nebo vytisknou a naplácat sprostě barvou je nesmysl. Chci-li mít model aspoň trochu hezký, rozhodně je potřeba se věnovat povrchovce, kitování, broušení a plniči (i několikrát). U SLA tisku je tomu také tak, jen se většinou vyhneme kitování.
Kdo kdy stavěl nějaký kit a chtěl jej mít hezký, kitoval a brousil jako mourovatý taky.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Abych nemlátil jen prázdnou slámu popíšu tu jednu takovou stavbu mimo plán.

Před nějakou dobou jsem si tak řekl, že děcka na Mikroklimě můžou ničit i něco jiného než mého cvrčka (Carol Moran) a Pilota24 (po částečné rekonstrukci). V tomhle jsem vždycky záviděl Ladousovi, ten přitáhl springoše, který vypadá že už to má 2x za sebou, nechá si ho vždy párkrát skoroutopit (protože do něj teče jak do necek bez špuntu) a vůbec to neřeší.

Takže jsem vzal PLA a začal tisknout Damena v nějakém měřítku. Tiskové podklady jsou dostupné na Printables. Není to kdovíjaký objev, už jsem jej vytištěný viděl i v různých velikostech. Změny měřítka jsem se rozhodl neřešit a vytiskl jak ho jak je.
Zatím jako kabriolet...zbytek musím dotisknout
Zatím jako kabriolet...zbytek musím dotisknout
Z hlediska provedení má detailů jen pár, vše je hodně zjednodušené, avšak pohon a kormidla jsem si udělal dle sebe. Ne že bych nevěřil tištěnému kardanu a šroubům, ale... Takže tam jsou dva 50mm graupner šrouby (plácat sem mosaz mě ani nenapadne), hezky pasují do dýzy, hřídele a pouzdra (a vlastně i spojky) jsou MPJet. U jedné hřídele, no, asi jsem měl smůlu, protože je celkem dost křivá, asi výrobní zmetek. Ale to už asi nevyreklamuju. Když mě bude hodně štvát, vyměním ji.
Kormidla, respektive pouzdra os kormidel jsou z mosaz trubiček (originál počítal s tištěnými osami...uff), na osy je pak přes čepy přiděláno samotné kormidlo (respektive dvě kormidla).
Přístup do podpalubí luxusní
Přístup do podpalubí luxusní
Tvůrce modelu nějak přdpokládal, že paluba bude přilepena k zádi a záď se bude nasazovat na trup a zajišťovat tištěným šroubem. Aspoň tak jsem to pochopil. Ani toto řešení se mě nezamlouvalo, takže paluba bude prostě sedět na výřezu vstupu do podpalubí, maximálně držená magnetem.
Sem tam zateklá barva pod maskovačkou, ale neřeším to.
Sem tam zateklá barva pod maskovačkou, ale neřeším to.
Už před nějakou dobou mě Svenny říkal, že na trup aspoň dvě vrstvy plniče, vzal jsem si jeho radu k srdci a plnil. I trochu brousil. Ani s barvou jsem se neprděl, jsou vidět záteky pod maskovačku. Ale což, je to jen destrukční model pro děcka. I přesto ale má dobrých 60cm, takže špunti nebudou brejlit na hladinu a hledat něco schovaného za bójí.

Ještě to chce zkusit ve vaně a uvidíme kolik to sežere olova. O tom až příště.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Vanový test. Na motory 490 to pojede tak, že ani nebudu muset děckám omezovat plyn na vysílači.
Taky jsem to dovážil a na vodorysce to je hezkych 4,8kg. Naštěstí se nesplnily první hrubé odhady na 6kg.

Nicméně jsem narazil na problémek, jedna ze 490 je nějaká přidřená, po chvíli se přestala točit. Naštěstí mám z jiného projektu zásobu, takže motor vyměněn na 5 minut a ten přidřený bude rozebrán a zkontrolován proč začal blnout.
Uživatelský avatar
ladous
Příspěvky: 3071
Registrován: ned lis 06, 2005 08:28
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od ladous »

Nebyl to zrovna ten motor, ke kterému jsi připojil ohnutou hřídel?
ObrázekModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
S přátelským pozdravem ladous
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Ne, zrovna ten s rovnou hřídelí :D Krom toho ty pružný elementy spojek to hezky tlumí, i když....mít na tom nějaký 20tis ot/min motor, bylo by to dost blbý.
Nicméně se mě zdá, že kluci v MPJetu mají poslední dobou nějaký problémy s hřídelemi, takhle křivou jsem od nich ještě nedostal.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Sice moc nepíšu, ale to neznamená že se nic neděje. Naopak.
Tady je USS Rodger Young během barvení.
Barvení...
Barvení...
Barvička pruhu je hezká, jen nevím zda není moc světlá. Ale což, jednou je, nechám to tak.
Ještě chybí černý pruh na rozhraní červená/modrá.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Stále se něco děje...třeba vyměřování pozice stožáru.
Stožár....
Stožár....
Dobrému oku neunikne několik drobných odtržení nástřiku maskovací páskou.
SvennyW
Příspěvky: 9
Registrován: čtv kvě 05, 2022 22:14

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od SvennyW »

Dejv píše: ned úno 04, 2024 18:09 3D lama opět zasahuje.... V sobotu jsme byli v hospodě a mimo jiné jsme při diskuzi řešili i experimentální (první) výtisk věže z PLA.
Zkusil jsem tisk z jiného materiálu a kvalita je nesrovnatelná. Mám teorii, že za to může originál nastavení ve sliceru pro PLA.
Gratuluju, nejspíš jsi první člověk na světě, kterému jde něco tisknout z PLA hůř, než z jiného materiálu =D

Každopádně pěkná práce, jenom bych doporučil zvážit přidělání límce pod nástavbu na toho Damena - takhle ti do toho zoufale poteče.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

SvennyW píše: úte bře 12, 2024 22:53
Gratuluju, nejspíš jsi první člověk na světě, kterému jde něco tisknout z PLA hůř, než z jiného materiálu =D

Každopádně pěkná práce, jenom bych doporučil zvážit přidělání límce pod nástavbu na toho Damena - takhle ti do toho zoufale poteče.
Ó díky :D
Asi jsem měl už jiný matriály líp vychytaný než PLA.... =D V tomto případě to prostě vyšlo líp na ne-PLA. Vůbec, s PLA se mě nehezky pracuje, nehezky opracovává....

Ten Damen má sundavací celou palubu i s nástavbou. A nejspíš to bude moje první loď do které poteče. :cool: Když by bylo nějaké jednoduché řešení jak to vytunit, sem s tím.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Tady je hezký příklad zjednodušeného řešení při návrhu 3d modelu (a posléze tisku).
Vlnolamy
Vlnolamy
U bočních vlnolamů/bortů jsou ve spodní části odtokové kanály. Já jsem je zvýraznil černou patinou, ať víte na co koukat. Jenže ty nejsou úplně skrz, ale jen cca do 3/4 tloušťky materiálu.
Jasně, proč je nevyvrtat skrz, že, aby vypadaly a fungovaly, že...? No, člověk co maloval tento model na druhou stranu umístil žebra na vystužení (i v reálu tam jsou), avšak jejich rozteč neodpovídá sloupkům v odtokových kanálech....kdybych je frézoval, vyfrézuju často i sloupek. Na fotce jsou vidět obě strany bortu.

Nejsem tak dobrý abych opravoval už vytvořený .stl soubor a posunul ty žebra na sloupky. Aspoň jsou tedy vyznačeny tou patinou. Tak blbě to zas nevypadá.

Mimochodem, test citlivostí očí na odstíny barev: modrošedý pruh na boku a barva na palubě - je to stejná barva či nikoliv? :D
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Taková zajimavost, čehož jsem si nikdy před tím nevšiml - v koutech mě po nástřiku finálních barev vznikly takové tvrdé bubliny. Mám za to, že nějak reaguje zbytkový stříkaný tmel ve spreji (ano, stříkaný tmel, nkoliv plnič; plnič používám leta bez problému, ale stříkaný tmel jsem zkusil poprvé), kterého možná zbylo na některých místech trochu více právě v koutech. A po nastříkání finální barvy ve spreji (nikoliv airbrush) to vypadá jako by ten plnič vypěnil i když byl vytvrzený, vybroušený...jen ho bylo na některých místech o trochu víc.
Hmmmm....
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Nevím, zda jsem se sám neodchýlil od tématu vlákna....asi ano.

Avšak než vymyslím jak se vrátit, jestě bych rád ukázal jak jsem si dělal transportní krabici.
Je trochu robustnější, protože modely vozím na delší vzdálenost a navíc moje auto má celkem tvrdé pérování. Takže jsem udělal krabici z překližky.
Bedna z překližky
Bedna z překližky
Aby v ní model nelítal jak čamrda, chtěl jsem na vymezení nějakou výplň. Ta je z montážní pěny.
Připravil jsem tedy trup i krabici, aby se k nim pěna nepřilepila.
Příprava krabice a modelu
Příprava krabice a modelu
Příprava krabice a modelu
Příprava krabice a modelu
Pak přišla na řadu pěna, nízkoexpanzní. Jedno malé balení stačí. Nezapomenout rozprašovačem s vodou zvlhčit bednu a trup...
Trup utopený v pěně
Trup utopený v pěně
A pak vyproštění modelu. Není to tak těžké jak by se mohlo zdát, krabice je na šrouby, takže jsem sunal boky a čela a šlo to ven úplně samo.
Vyproštění
Vyproštění
Po ořezání a očištění ještě bude potřeba přidat látkovou vrstvu (nebo něco mezi pěnu a trup).
Ještě trochu látky.
Ještě trochu látky.
A je hotovo. Tedy, jště nějaké drobnosti jako madla nebo očka na popruh... :P
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Si tady píšu tak pro sebe...ale úplně stavební blog jsem z toho nechtěl.
3d lama opět zasahuje. Změnil jsem trysku na 0,25 a začal zkoušet co dovede. Hrál jsem si s výškou vrstvy, slicer dovede s tryskou prý až 0,05mm. Ale žádná hitparáda to nebyla, zajímavější hodnoty (a čistota tisku) byla u výšky vrstvy 0,12mm, tiskl jsem s ní dveře (na model samo sebou). Fotku jsem ještě nedělal.
Zkusím jiný materiál (PLA). A nějaký model, kde je správně šikmá plocha, aby se tam změna v výšky (jemnosti přechdu) projevila.
Uživatelský avatar
ZBl
Příspěvky: 657
Registrován: stř led 11, 2006 15:16

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od ZBl »

Neboj, nepíšeš si pro sebe :). Ten nápad s montážní (?) pěnou se mi hodně líbí. Model sedí naprosto přesně, nic se "nekvrdlá".
Jinak pokud jde o ty odstíny paluby a boků. Já bych podle oka tipnul, že je to tentýž odstín.
Jistý si tím na 100 % nejsem, protože stačí trochu jiný úhel dopadu světla a stejná barva vypadá trochu jinak...
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

ZBl píše: stř dub 03, 2024 07:24 Neboj, nepíšeš si pro sebe :). Ten nápad s montážní (?) pěnou se mi hodně líbí. Model sedí naprosto přesně, nic se "nekvrdlá".
Jinak pokud jde o ty odstíny paluby a boků. Já bych podle oka tipnul, že je to tentýž odstín.
Jistý si tím na 100 % nejsem, protože stačí trochu jiný úhel dopadu světla a stejná barva vypadá trochu jinak...
Dík, skoro jsem začal trpět samomluvou...
Jinak s tou montážkou, není to nic nového ani převratného, jen aplikace. Navíc nevím, zda třeba dlouhodobě se nebude z montážky vylučovat nějaká složka, co by naleptávala trup, proto (mimo jiné) dávám mezi pěnu a trup látku (až když je pěna finálně ořezaná a zadvrdlá) .
Napřáklad u některých přístrojů je povrch takový hezounky sametový, ale po pár letech je to taková lepivá blbě umytelná žvejkačka.
Montážku jsem zkoušel aplikovat i jiným způsobem, nafoukal jsem ji do igeliťáku, dobře zavázal a model na to posadil, nefungovalo to, nebyla vzdušná vhlkost na napěnění a vytvrdnutí. Tak jsem to obrátil a chráním trup a krabici, pěna je volně, aby vytvrdla a abych ji mohl ocákávat rozprašovačem.
Tahle metoda se dá použít během stavby, dokud nejsou srandičky na palubě, zábradlí. Pak je to naprd.

U malých lodí mám krabice s víkem a odklápěcí boční stěnou, pozici trupu fixuje akustický molitan (ten s těmi hrbolky), ale u takhle dlouhého trupu jsem volil pevnou vanu, kam trup posadím a on se zafixuje. kdybych byl schopen jednoduše a přesně vyřezat XPS polystyren do tvaru trupu (negativní forma), použil bych asi to.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Zas krapet tisku - dveře tištěné tryskou 0,25 a o výšce vrstvy 0,12mm
Dveře, dveře, dveře....
Dveře, dveře, dveře....
Taková zajímavost dole - zkusil jsem si namalovat (v tinkercadu; byla tam dobrá předloha) ochannou síť, stejně jako je na předloze. Výška 1cm, tloušťka 0,3mm, stejně jsou tlusté i čáry mezi lichoběžníky. Zde je prototyp. Rovnou jsem ho zkusil i ocáknout plničem, ale přilepil se mě k podkladu a trochu jsem ho potrhal. Změním postup barvení toho dílu.

Sítě jsou tam skoro všude, viz:
Obrázek
...a pro rejpaly, dokonce i na fotkách z 2.sv.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Dnes další drobnost. Schody. Nekreslil jsem je, jen zkanibalizoval jiné již nakreslené. V tiskových datech nejsou, autor je v rámci zjednodušení úplně vynechal.
Rozměry taky přesně nevím, takže pokus-omyl. Bohužel se mě tyhle zdají, že úhel schodů vůči palubě je špatný, na předlohách jsou schody více příkré. Asi chtě nechtě budu muset malovat.
Úhel je prostě špatně.
Úhel je prostě špatně.
Dvě vývojové verze, ty vzadu maji bočnice o jednom perimetru, ty vpředu dva perimetry
Dvě vývojové verze, ty vzadu maji bočnice o jednom perimetru, ty vpředu dva perimetry
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Nakreslil jsem úplně nové schody.
Nové schody...ty vzadu
Nové schody...ty vzadu
Úhel je lepší, ale jak to v originále...v tomhle nejsou ani publikace moc nápomocné.
A teď...
a) nechat je
b) předelat je na jestě krapet strmější
Uživatelský avatar
ZBl
Příspěvky: 657
Registrován: stř led 11, 2006 15:16

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od ZBl »

Pro inspiraci bys mohl použít asi výkres na str. 47 v "Anatomy of the Ship - flower Class Corvette Agassiz", ne?
Tam jsou kreslené dost strmé.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

Dobrý tip, díky, zkusím kouknout, publikaci elektronicky mám. Ještě jsem uvažoval, zda není/nebyl nějaký předpis nebo zvyklost o strmosti schodů. Ale nejspíše ne.

Ze stejné série je i kniha The Sullivans, nicméně na bokorysech nejsou schody vůbec vidět, protože tam je člun a vlnolam.
Jsou také k dispozici různé fotky z paluby, ještě více ze vzdálených pohledů, ale bez detailu na příslušnou pasáž.
A poslední je k dispozici virtuální porhlídka USS Kidd, kte ta pasáž je, ale je snímaná kamerou pro 360° obraz a při prohlížení to ten obraz různě deformuje.
Někdy je to "radost" něco hledat, ale naučil jsem se kreslit ve Fusionu schody :D
Uživatelský avatar
ZBl
Příspěvky: 657
Registrován: stř led 11, 2006 15:16

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od ZBl »

The Sullivans jsem právě taky prohlížel, ale je to přesně tak, jak říkáš. Obecně ty schody jsou nějak opomíjené...
V té Anatomy je výkresů víc, ale tenhle je asi takový nejlepší.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 24, 2014 17:46

Re: 3D lama se učí tisknout...

Příspěvek od Dejv »

ZBl píše: pát dub 12, 2024 07:14 The Sullivans jsem právě taky prohlížel, ale je to přesně tak, jak říkáš. Obecně ty schody jsou nějak opomíjené...
V té Anatomy je výkresů víc, ale tenhle je asi takový nejlepší.
Vykopal jsem kdesi fotku části modrotisku, nevím sice jak moc schématického, ale i se schodama. Podle toho mají schody s palubou 57°
Už jsem udělal úpravy, zkusím vytisknout a porovnat.

Taky jsem provedl panenskou plavbu, první zkoušky na vodě. Krapet jsem to musel vyladit na místě, ale rozhodně je to chrt. Jen s tou obratností to je horší. Něco zachraňují protitahy. A vzhledem k tomu, že na palubě už byla většina toho těžkého, tak i stabilita byla dost dobrá. Nejspíše by to sneslo i Labe... =D
Odpovědět

Zpět na „Obecná modelářská diskuse“