Máte u nás registraci a nedaří se vám přihlásit? Nechte si vygenerovat nové heslo jako zapomenuté: app.php/user/forgot_password

Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Všechno co se týká rychlých závodních člunů všech kategorií.
Uživatelský avatar
Luděk
Příspěvky: 95
Registrován: pon čer 20, 2011 19:10

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Luděk »

Poznatky z jízdy - z plné rychlosti na plynu nejde zatáčet. Loď se nakloní venkovní šroub se vynoří a zatáčka se nekoná. Budou nutné mixy kormidla do motorů. Použiju motýlkovej mix.
Uživatelský avatar
PetrL3
Příspěvky: 132
Registrován: stř bře 04, 2009 12:36

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PetrL3 »

Video by nebylo? Jak je to rychlé?
Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny. --Albert Einstein
Uživatelský avatar
Luděk
Příspěvky: 95
Registrován: pon čer 20, 2011 19:10

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Luděk »

Uživatelský avatar
PetrL3
Příspěvky: 132
Registrován: stř bře 04, 2009 12:36

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PetrL3 »

To sem si myslel, vzhledem k otáčkám motorů (přestože máš 2 šrouby). Předpokládám, že je to záměr a že ti to tak ale stačí. Je to maketovější rychlost a bude dobrá spotřeba, viď? Jak dlouho s těma 3S 10Ah x2 to jezdí?
Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny. --Albert Einstein
Uživatelský avatar
Luděk
Příspěvky: 95
Registrován: pon čer 20, 2011 19:10

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Luděk »

Dva se tam fyzicky nevlezly, jezdím teda na jeden. Víc nevím, mělo to dvě plavby, pouze zkušební. Ale přijdou tam na zkoušku 1400-1500ot motory. Mně to "nestačí" ale je to prototyp na odchytání much při konstrukci a tak podobně. Do tohoto prcka přijde i pokusně spalovák, hned jak vymyslím, jak to rozvést na dvě hřídele v protisměru.
Uživatelský avatar
PetrL3
Příspěvky: 132
Registrován: stř bře 04, 2009 12:36

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PetrL3 »

Já se vydal cestou dvolistý šroub menšího průměru (hledám okolo 30mm) otáčky okolo 3000 na volt (to jsou např motory carson 12T, z důvodu nízké ceny neustále se objevují v nabídkách v setech s vadným regulátorem) Motor sám osobě se osvědčil, sám mám 2 kusy, dájí se sehnat od 300-500 Kč (různé inzerce, aukro).

Spotřeba je vyšší, 3S LiPo 5 Ah je tak na 20 minut jízdy. Žádný 3listý šrouib z těch, co jsem zkoušel nesnesl víc jak 20.000 ot., pak loď spomalila. U dvoulistých je to mnohem lepší a lze jít s otáčkama nahoru.

To jen tak pro inspiraci, pokud bys chtěl zrychlovat...
Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny. --Albert Einstein
Uživatelský avatar
Karolko
Příspěvky: 48
Registrován: pon zář 06, 2010 14:53

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Karolko »

Tady je pro inspiraci pohon spalovákem na dva šrouby, jak to vyřešil modelář z Francie. Je to ovšem náročné na obrábění.

http://riva.blog4ever.com/blog/lire-art ... oite_.html
Uživatelský avatar
burun
Příspěvky: 370
Registrován: stř pro 14, 2011 21:43

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od burun »

Pro Luďka a nakonec všeobecně pro stavitelé rychlých sportovních člunů
26.1. jsi psal, že uvažuješ o motoru s 1500 KV.
Podívej se na Ledershobby.com, je tam, zdá se mi zajímavější zboží a cenově výhodnější y než na HobbyKingu.
speciálně se podívej na inrunnery :str 3 mohlo by Tě to zajímat
BL 2856 -1530KV Brushles Inrunner ( Water Cooled)
BL 3650-1500KV -"- -"-

ať vaše lodě plují
Uživatelský avatar
PetrL3
Příspěvky: 132
Registrován: stř bře 04, 2009 12:36

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PetrL3 »

Prosím o radu, jakým lepidlem lepit mahagonovou dýhu na olaminovaný trup (epoxidem)? Aby to rychle schlo a při potřísnění a po zabroušení aby nebyly na dýze mapy, až se to na závěr olaminuje. Děkuju.
Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny. --Albert Einstein
Uživatelský avatar
mikulka
Příspěvky: 73
Registrován: stř srp 18, 2010 12:18

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od mikulka »

Najlepšie je použiť epoxy ale nie 1200 aj keď tu na fore mnoho ludí nedá naňho dopustiť mne sa viac krát stalo že časom sa z neho vylúčilo tužidlo, keď to bude uzavreté pod laminátom vznikajú potom na povrchu puchieriky. Upozorňujem múdrych rýpalov že to bolo presne natužené a chyba bola v nekvalitnom tužidle. Nejakým priesakom cez mahagonovú dýhu sa nedá zabrániť je to dané štruktúrov dreva, ale pri olaminovaní sa všetky mapy zjednotia a povrch nadobudne vzhlad nalakovaného povrchu pri lepení treba dýhu zafixovať maskovacou páskou a pritlačiť celoplošne pomocou mechovej gumy alebo molitanu z väčšiou gramážou na dýhu položíš mikroténovú foliu na ňu plát gumy
alebo molitanu a potom to celé opášeš a stiahneš plochou 2cm gumou, dostať v textilnej galantérii.Držím palce nech sa ti to podarí
Uživatelský avatar
Luděk
Příspěvky: 95
Registrován: pon čer 20, 2011 19:10

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Luděk »

S tím pohonem to nebude tak jednoduché, nesmím jít nad 100A pro oba motory, baterka je jen 10C

L.
Uživatelský avatar
PetrL3
Příspěvky: 132
Registrován: stř bře 04, 2009 12:36

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PetrL3 »

A kolik snese ta baterka špičkově? Trvalých 100 A není pro takovou loď málo. To se dají vybrat 2 motory, který ji nepoškodí.
1 motor Ez-Run 13T (náhrada za motor řady 540-600) s 13 závity vystačí s 30A regulátrorem a točí něco mezi 2500-3000 ot/V. Tak pokud bys vybral inrunner s více závity tak abys ses dostal na otáčky, které požaduješ, půjde proudová náročnost ještě dolů.
Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny. --Albert Einstein
Uživatelský avatar
Karolko
Příspěvky: 48
Registrován: pon zář 06, 2010 14:53

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Karolko »

Já jsem použil nažehlovací mahagonovou hýhovou hranu. Důležité bylo dodržet předem vyzkoušenou teplotu žehličky, aby se lepidlo příliš nevsáklo do materiálu a drželo dýhu. Ten samý způsob jsem použil i na palubu. Bylo sice náročné, řezat 1 mm silné proužky dýhy, ale s výsledkem jsem spokojený. Cele jsem to olaminoval 30g tkaninou a epoxy L285. Doufám že to vydrží.
Uživatelský avatar
Karolko
Příspěvky: 48
Registrován: pon zář 06, 2010 14:53

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Karolko »

Nevím čím to je ale nemůžu sem vložit obrázky. Ani sem ani do galerie MoNaKo. Vždy spadne prohlížeč. Dříve jsem uložil jen tento: Obrázek
Je to hned po laminování dýhy.
Uživatelský avatar
PetrL3
Příspěvky: 132
Registrován: stř bře 04, 2009 12:36

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PetrL3 »

tmelení:

Obrázek

laminování:

Obrázek
Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny. --Albert Einstein
Uživatelský avatar
burun
Příspěvky: 370
Registrován: stř pro 14, 2011 21:43

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od burun »

Pro Luďka , ale vlastně pro všechny rychlé motoráky
podívejte se k Peckamodel, má v akci -13% motory Emax. Jsou to podle mne a cen na zahraničních stránkách motory vyšší střední třídy, za velice dobré ceny u nás v ČR. V provedení GT-mají zabudovaný ventilátor.
hodil by se Ti Emax GT 2820/04 nebo GT 2815/05 , sám mám BL 2832, na kterých mi u Pecky přesunuli hřídele. GT v té
době neměl v prodeji.

ať vaše lodě plují
Uživatelský avatar
poutnik
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 29, 2015 14:35

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od poutnik »

Prosím o pomoc, našel jsem po tátovi rozestavěný model člunu. Pravděpodobně půjde o Československou stavebnici. Rád bych jej dokončil, ale nepodařilo se mi nikde najít žádné podklady, ani obrázek. Kdyby jste někdo poznali o jakou stavebnici se jedná, prosím ozvěte se. Budu rád za jakýkoli plán, či obrázek.
Uživatelský avatar
poutnik
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 29, 2015 14:35

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od poutnik »

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
ladous
Příspěvky: 3071
Registrován: ned lis 06, 2005 08:28
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od ladous »

Příliš stavebnicově to na mně nepůsobí, je mi líto:
https://forum.mo-na-ko.cz/portal/view. ... 2008060011
ObrázekModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
S přátelským pozdravem ladous
Uživatelský avatar
poutnik
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 29, 2015 14:35

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od poutnik »

Na jednotlivých dílech jsou z rubu červená čísla, podle toho jsem usoudil, že půjde o stavebnici.
Zatím nejblíže je tomu stavebnice Delfín 2. (děkuji "ladous")
Obrázek
...ale délka člunu je rovných 600 mm (Delfín 2 má 480)
Odpovědět

Zpět na „Rychlíci“