Máte u nás registraci a nedaří se vám přihlásit? Nechte si vygenerovat nové heslo jako zapomenuté: app.php/user/forgot_password

Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Všechno co se týká rychlých závodních člunů všech kategorií.
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Tady jsem našel obrázky ze stavby nějakého francouze co to má 1/10. Má to krásné, ale zdá se mi, že mu to jezdí nějak "divně" - na konci jsou videa. Má tam "nějaké" dva speedy.
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

PeterP píše:Časopis nebude problém. Nemám síce scanner , ale niečo vymyslím.

Tie motory ... na to potrebujem trochu času. S tými modelármi sa stretnem pri vode cca 7 júla ( července).
Vůůůbec to nespěchá, než vybrousím trup a olepím ho a začnu do něho dělat "ďoury", tak bude podzim :-) Tchán který mě k tomu ""vybudil" a přinutil mě vrazit géňu mezi letadla začal frflat že se mu to cosi nezdá a kdesi cosi... Jenže už jsem do téhle lodi tak zabřednul, že si ji postavím "rodina nerodina" :) :)
MOC ti děkuju!
Uživatelský avatar
ZBl
Příspěvky: 657
Registrován: stř led 11, 2006 15:16

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od ZBl »

Vrátím se opět ke dřevu. Pouvažuj, jetli by nestálo za to oplaňkovat trup "něčím", vybrousit, doladit a potom olištovat mahagonovou dýhou. Dvojí plaňkování, jako u historických modelů.
Zdenek
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Zdenek Bílek píše:Vrátím se opět ke dřevu. Pouvažuj, jetli by nestálo za to oplaňkovat trup "něčím", vybrousit, doladit a potom olištovat mahagonovou dýhou. Dvojí plaňkování, jako u historických modelů.
Zdenek
Jasně, tohle si dovedu představit u trupu, ale u té zadní části je to vyloženě na "broušení do hranolků", nebo jak bych to popsal...
Viz tady na tom obr.:
http://picasaweb.google.com/RiMr71/Riva ... 4554106658
nebo tady:
http://picasaweb.google.com/lh/photo/v8 ... directlink

A kde mimochodem koupím ty dýhové lišty z nějakého exotického dřeva, nemáte nějaký tip prosím? Určitě to někdo v Praze prodává?
Uživatelský avatar
ZBl
Příspěvky: 657
Registrován: stř led 11, 2006 15:16

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od ZBl »

Já vím např. o tomto: http://www.litomysky.cz/mat/drhr.htm#hr
Zatím jsem u něho bral plastové profily a mosazné dráty, ale v pohodě.
a tady: http://www.modelylodi.cz/uvodni-ramec.htm
Tam jsem objednával ořechové lišty 3x3 mm a taky dobré. Vyzvedával mi to kamarád někde u Palmovky v Praze.

S tím "boušením do hranolků" je to asi problematičtější, ale nevím, jaké rozměry mahagonu nebo čehokoliv se dají pořídit.
Na druhou stranu by to ale mělo jít ohýbat po napaření, ne? A možná dokonce, že ta tenká dýha i jen tak, nasucho. Tohle mě napadá přímo při psaní, osobní zkušenost s těmito postupy nemám. Možná se zeptat v sekci historických lodí, jak řeší komplikované tvary.
Zdenek
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Super, děkuju.
Ty modelylodi.cz je to co jsem měl na mysli. Vidím že se za ty roky pěkně "rozšoupli" :)
Mám to tam dvě zastávky tramvají :)
Uživatelský avatar
PeterP
Příspěvky: 784
Registrován: úte říj 31, 2006 11:15

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PeterP »

Pre RiMr
Poslal som správu do pošty ohľadne scanu článku o Rive a stále nič ... :)
Tak neviem, či nemáš plnú schránku.
PeterP
Uživatelský avatar
SH
Příspěvky: 2582
Registrován: stř bře 08, 2006 11:21
Bydliště: Třinec

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od SH »

Někde na VHS mám nahraný dokument o firmě Riva, jak začínal, jak stavěl čluny, co všechno dělal, kam je prodával, záběry z generálních oprav a rekonstrukcí starých člunů - veteránů.
Uživatelský avatar
java
Příspěvky: 3
Registrován: stř čer 11, 2008 11:39

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od java »

PeterP píše:Časopis nebude problém. Nemám síce scanner , ale niečo vymyslím.

Tie motory ... na to potrebujem trochu času. S tými modelármi sa stretnem pri vode cca 7 júla ( července).
Ahoj, jeden z tých modelárov by som mohol byť asi ja. Pužívam
https://www.hobbycity.com/hobbycity/sto ... _Inrunner_
v FSR ECO Shark (2s LiPO) a
https://www.hobbycity.com/hobbycity/sto ... oduct=5146
v MONO 2 Hurrican (3s LiPO) - tento pohon nemám ešte úplne vyladený - pôvodne s 4s LiPO to bolo až príliš ostré, upiekol som regulátor (120A).
Zhodou okolností som sa aj ja po dlhých prípravách pustil do stavby krásky menom Riva Aquarama. Moja bude v mierke 1:8 - dĺžka 1087 mm, výtlak 5,9 kg. Zatiaľ som v štádiu rozkresľovania detailov a začal som rezať rebrá, takže nie je ešte čo ukazovať, ale časom sem dám nejaké foto. Trup bude oplaňkovaný balzou 4mm, vybrúsený, olaminovaný a na to finiš z tenkej dýhy (cca 0,5 mm) - najlepšie mahagónovej, aby som nemusel moriť. Motory použijem asi https://www.hobbycity.com/hobbycity/sto ... oduct=5146. Bude to chcieť ale laborovať, lebo loď už má celkom slušnú váhu a očakávam prejav verný svojej predlohe - teda pomerne rýchlu kĺzavú jazdu.
Držím palce pri stavbe.
Uživatelský avatar
PeterP
Příspěvky: 784
Registrován: úte říj 31, 2006 11:15

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PeterP »

Pre Java
Presne Teba som mal na mysli ohľadne konzultácie k motorom z Hobbycity. :D

Čo sa týka Tvojej budúcej Aquaramy, tak to sa ozaj teším, ak raz táto nádherná loď bude jazdiť na Štrkovci. Tiež som o stavbe Rivy pred časom sníval, ale ustúpila iným projektom. Ale možno raz si nejakého "mahagoňáka" urobím ... :)

Ak máš záujem, môžem aj Tebe poslať scan článku popisujúci výrobu detailov na Rive.
Pošli mi do pošty mailovú adresu. Má to cca 6 mega (pdf).
PeterP
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Tak bezva, dáme někdy "Riva Scuka" :-)
Jsem z těch výkonů a ampér u střídavých motorů v lodích trochu zaskočený, když beru v potaz parametry motorů používaných u letadel...:o
Uživatelský avatar
java
Příspěvky: 3
Registrován: stř čer 11, 2008 11:39

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od java »

To nie je zlý nápad - robiť Riva zrazy - ale treba mať najprv hotové lode, takže hurá do stavby.
Čo sa motorizácie týka, beriem to ako experiment - začnem už vyššie popísanými motormi, napájanie 3s LiPO, vrtule cca 40 mm a uvidíme, čo to urobí... Videá modelov čo som videl ma príliš prejavom jazdy nepresvedčili (väčšinou boli poháňané jednosmernými motormi veľkosti 600). Pri dnešnej ponuke strieďákov by nemal byť problém vyladiť jazdu k plnej spokojnosti.
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

tak tak, pravdu díš... Proto teď ještě přinďa z práce dodělávám Tempesta, ať mám místo na stole... Ještě popřemýšlím nad tím měřítkem. Mě na tom zase tak nesejde (jestli to bude mít 80 nebo 100cm) a pro nějaké sdílení zkušeností bude lepší když to budeme mít stejné...
Uživatelský avatar
Tóna
Příspěvky: 2
Registrován: ned úno 08, 2009 10:38

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Tóna »

duke píše:Plánek na Rivu také mám, trochu podrobnější než ten co je ke stažení na netu. V Praze mohu zapůjčit.

Jinak se přidám s dotazem zda někdo nemá plánek na Arno Ferrari Hydroplane?
Mám takový dojem že něco vyšlo v hodně starém čísle časopisu Model Hobby. Nemá to někdo?
Čau,plánek na Arno Ferrari Hydroplane sice nemam,ale mam plánek na něco podobnýho Notre Dame U-7.
Uživatelský avatar
BEN
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 31, 2006 22:38

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od BEN »

Ve starém MHM č. 9/1999 jsou podklady na plovoucí RC model ARNO XI FERRARI TIMOSSI. Nevím, zde je to ono, v případě zájmu oskenuji.
Uživatelský avatar
romank52
Příspěvky: 208
Registrován: ned zář 10, 2006 18:44

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od romank52 »

Nieže by sa podľa tohto dalo priamo niečo postaviť, ale na inšpiráciu a poslintanie poslúži:
http://www.h2ohobbies.com/Default.aspx
Ale z tohoto by sa uz asi dalo aj niečo stvoriť:
http://cgi.ebay.ca/Plan-for-Chris-Craft ... otohosting
Naposledy upravil(a) romank52 dne ned črc 05, 2009 12:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
petrricek
Příspěvky: 235
Registrován: pon říj 29, 2007 22:11

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od petrricek »

Pokud by někdo sháněl mahagonové lišty, ozvěte se. Není problém nařezat jakýkoli rozměr.
Petr
Uživatelský avatar
duke
Příspěvky: 249
Registrován: čtv led 26, 2006 13:23

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od duke »

BEN píše:Ve starém MHM č. 9/1999 jsou podklady na plovoucí RC model ARNO XI FERRARI TIMOSSI. Nevím, zde je to ono, v případě zájmu oskenuji.
Přesně to sháním, pokud bys mohl naskenovat a poslat na email, budu rád.
Uživatelský avatar
Čop
Příspěvky: 15
Registrován: stř říj 17, 2007 07:46

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Čop »

Já stavím Baby Bootleggera. Už mám oplaňkovaný trup a teď kytuju a brousím. Zajímaly by mě vaše zkušenosti s plaňkováním tenkou mahagonovou dýhou (0,6mm). Už jste s ní někdo dělal?
Uživatelský avatar
truhlík
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 21, 2008 08:46

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od truhlík »

RIVU podle staženého plánku jsem taky začal stavět,teda zatím ten plánek opravuju ale ještě předtím jsem si zkoušel technologii olepování mahagonem na menším člunu pro kluka, prý z toho bude nějaká jachtička (60cm). Kostru jsem potáhl plaňkami ze smrku 2 x 10 (moje první plaňkování vůbec) vyrovnal polyesterovým tmelem a poté „polepil“ nažehlovací dýhovou hranou pro nábytkáře ,,,stojí pár kaček metr, šířka asi 25mm. To celé přetmelil tmelem na dřevo (odstín mahagon), vybrousil, potáhl tkaninou (asi 40g/m) a přestříkal asi třikrát - čtyřikrát polyesterovou pryskyřicí, vybrousil, vyleštil a myslím, že je to ono a půjdu s tím i na „RIVU“ ...jen místo smrku použiju balzu nebo něco podobného s. 3mm a pásky dýhy ještě zúžím tak na 5 - 6mm. Jen si pořád říkám jak Pochromovat tu spoustu doplňků …máte na to někdo fígl?
Uživatelský avatar
truhlík
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 21, 2008 08:46

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od truhlík »

pokusím se přidat fotky pro ilustraci. Bočnice je polepená ze tří pruhů nažehlovací hrany, zadní čelo z užších proužků a paluba je masiv Meranti.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) truhlík dne úte zář 08, 2009 11:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ZBl
Příspěvky: 657
Registrován: stř led 11, 2006 15:16

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od ZBl »

Nezbývá než konstatovat, že to vůbec nevypadá zle. Spíš naopak. Troufnul bych si říci, že to vypadá velmi dobře.
Zdenek
Uživatelský avatar
Bohouš
Příspěvky: 91
Registrován: ned čer 22, 2008 13:54

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Bohouš »

truhlík píše:To celé přetmelil tmelem na dřevo (odstín mahagon), vybrousil, potáhl tkaninou (asi 40g/m) a přestříkal asi třikrát - čtyřikrát polyesterovou pryskyřicí
Asi se zeptám hloupě, ale není při přelakování transparentním lakem vidět textura té tkaniny?
Uživatelský avatar
jaroj
Příspěvky: 448
Registrován: pát čer 20, 2008 09:15

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od jaroj »

Naprosto nádherný!
Co mě není jasné, je ta tkanina. Jak to že to není vidět?
Zachovejte paniku :-)
Uživatelský avatar
truhlík
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 21, 2008 08:46

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od truhlík »

Po prolití pryskyřicí je tkanina naprosto čirá a vystoupne jen její textura. Úplně se ztratila po prvním nástřiku a přebroušení. Na některých místech je i tuplovaně (hrany, přechody atd.) a efekt stejný ..jako by tam nebyla. Povrch je dostatečně tuhý a případné poškrábání stačí jen přebrousit a přeleštit
Odpovědět

Zpět na „Rychlíci“