Máte u nás registraci a nedaří se vám přihlásit? Nechte si vygenerovat nové heslo jako zapomenuté: app.php/user/forgot_password

Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Všechno co se týká rychlých závodních člunů všech kategorií.
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Ahoj!
Sháním pro tchána nějaké podklady pro stavbu dřevěného RC rychlého člunu, jak byly cca ve třicátých takové ty mahagonové vyleštěné nádhery se silnými motory. Nemůžu najít ale nic od čeho bych se odrazil při dalším hledání.
Mělo by to být něco takovéhoto:
http://www.jr-models.cz/index.php?&desk ... il&id=3083
Ale mnohem propracovanějšího, ať se to dá postavit aspoň metrovka a ať se na tom může přiměřeně vyhrát s detaily.
Neporadíte mi, nějakou takovou "profláknutou" krásku?
Dík!
RiMr
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Tak si odpovím sám, už jsem něco našel, ale bacha, je to na infarkt... :-) :-)
http://www.tallshipmodels.com/model-speed-boats/
Uživatelský avatar
cobra
Příspěvky: 644
Registrován: čtv led 12, 2006 13:43

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od cobra »

A to to chceš kupovat - nebo stavět ? :D

Eventutelně mám takový zjednodušený plánek - ale při troše šikovnosti (a to ty jistě máš !) se z toho dá vyplodit mahagonový mazlík....
Naposledy upravil(a) cobra dne stř čer 24, 2009 06:45, celkem upraveno 1 x.
Cobra možná někdy bejvávala dobrá..... Obrázek
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Zdar Cobro! :-)
Budu to stavět, již mi jeden zdejší dobrák poslal plánek na Riva Aquamarana.
Kupovat... Co si to o mě myslíš?! :-) :-)
Udělám to laminátové, aspoň metr, oplaňkuju mahagónem, "zapatlu" to epoxydovým lakem, narvu do toho dva stříďáky a bude :-) Tchán si to opentlí sám.
Předtím ale musím přidělat pozičky na Pazgřivce, dokončit P40ku, udělat rychlovku Tempesta na dovču... :-) Už tak jsem Aquamarinu vklínil před Me-410.
A nebohý schnelboot, toho vybroušené kopyto trupu čeká na zaformování už skoro rok...
Je teho moc... Ani nemám čas tady diskutovat :-)
Tady mám nějaké obrázky k Aquamarině, co jsem tak pobral po webu:
http://picasaweb.google.com/RiMr71/Riva ... directlink
Zdar!
Uživatelský avatar
duke
Příspěvky: 249
Registrován: čtv led 26, 2006 13:23

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od duke »

Plánek na Rivu také mám, trochu podrobnější než ten co je ke stažení na netu. V Praze mohu zapůjčit.

Jinak se přidám s dotazem zda někdo nemá plánek na Arno Ferrari Hydroplane?
Mám takový dojem že něco vyšlo v hodně starém čísle časopisu Model Hobby. Nemá to někdo?
Uživatelský avatar
Katana
Příspěvky: 22
Registrován: pát bře 06, 2009 07:23

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od Katana »

tady je případně ten plánek na Aquaramu

http://www.modellismo-navale.it/MODELLI ... arama.html
Nemohl sem najít slovo "Detail" a "Maketa" ve slovníku a tak tvořím lodě kuchyňským nožem.
Uživatelský avatar
SH
Příspěvky: 2578
Registrován: stř bře 08, 2006 11:21
Bydliště: Třinec

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od SH »

RiMr:

a) je to Riva Aquarama ... tato klasika si nezaslouží prznit jméno...

b) "zapatlu" to epoxydovým lakem pokud máš nějaký historický ze skladových zásob tak ano. To, co se teď prodává jako "epoxidový" lak ve vodě dlouho nevydrží. Kluk měl natřenou plaňkovanou palubu a po dvou soutěžích (cca 2h na vodě) se zvedá černý papír mezi plaňkama a začíná to mít tendence se loupat... Jednalo se o jednosložkový epoxidový lak. Předpředminulá plechovka (8? let zpět) byla dobrá, další plechovka už blbla při stříkání - když se stříklajedna tlustá vrstva bylo to OK, když se vrstva (i tenká) po stříkání přebrousila a stříkla druhá vrstva tak ji to zvedlo jak když na syntetiku nastříkáš aceton, další plechovka byla +/- to samé, a teď ta poslední blbne stejně při stříkání a navíc ani ve vodě to není žádná sláva.... A podle vyjádření prodavače v barvách-lacích, ani dvojsložkový epox.lak už není to co bývalo.... Tak bacha na to.
Uživatelský avatar
SH
Příspěvky: 2578
Registrován: stř bře 08, 2006 11:21
Bydliště: Třinec

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od SH »

Katana píše:tady je případně ten plánek na Aquaramu

http://www.modellismo-navale.it/MODELLI ... arama.html
ten plánek už má....:)
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Za název se SH omlouvám, furt mě tu v práci ruší s nějakou prací a pak to tak dopadá... :)
No a jaký lak bys mi doporučil? Vím že se to tu určitě řešilo, vyšel z toho nějaký "result"? Nebude to ve vodě častěji jak jednou za čtvrt roku, jinak se to bude slunit někde na polici. Tož jaký lak, aby se ten mahagon blejskal jak piáno? :)
Uživatelský avatar
SH
Příspěvky: 2578
Registrován: stř bře 08, 2006 11:21
Bydliště: Třinec

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od SH »

To kdybych věděl tak ho používám....

Ty různé vodoidní Sportakryly sice relativně dobře kryjí a chrání.. Píšu relativně ať mě zase někdo nenapadá, Ale dřevo pod nimi má takovou mdlou barvu... Prostě se nevybarví. Na pěkné věci mám doma plechovku starého dvojsložkového laku kterou si chráním jak oko v hlavě.

Zkusil bych nějaké tlustovrstvé lazury... Ale s bezbarvou nemám zkušenost. Nebo nějaké parketové laky od Milesi..
Uživatelský avatar
komodor
Příspěvky: 85
Registrován: ned srp 24, 2008 19:21

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od komodor »

S velmi dobrým výsledkom používam dvojzložkový lak na autá, myslím akrylát. Velmi pekne zvyrazni kresbu dreva.
Uživatelský avatar
ZBl
Příspěvky: 652
Registrován: stř led 11, 2006 15:16

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od ZBl »

Někde v sekci NSS zde na fóru Borek Dvorak radil, čím lakuje makety historických plachetnic. A myslím, že to byl dvousložkový materiál.
Zdenek
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

komodor píše:S velmi dobrým výsledkom používam dvojzložkový lak na autá, myslím akrylát. Velmi pekne zvyrazni kresbu dreva.
Není to ten bezbarvý horní lak?
Asi jo vlastně, jak by jinak zvýraznil kresbu dřeva, že :)

Tak bezva, to zkusím, mám na to už druhou dobrou referenci, tchán dělá i americkou retuš na motorky a říkal že to dává jako horní krycí vrstvu, že to je, odborně řečeno, tvrdé jak sviňa! :)
Uživatelský avatar
PeterP
Příspěvky: 784
Registrován: úte říj 31, 2006 11:15

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PeterP »

Ak môžem, rád by som sa opýtal, akým spôsobom plánuješ oplaňkovať mahagónom laminátový trup ?

Čím to budeš lepiť na ten laminát a ako to budeš fixovať počas lepenia ?
PeterP
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Chtěl bych to lepit Purexem na stržený a upravený lam. povrch (strhávací tkaninou). Dělal jsem si testy a zdálo se mi, že to drží dostatečně (urval jsem to i s tkaninou). Fixaci budu asi dělat klasickou, tedy metry gumy "do trenek". Ten laminátový "podtrup" udělám nejen menší ale i s jednodušším tvarem, různé rádiusky vybrousím až v dřevě.
Uživatelský avatar
ZBl
Příspěvky: 652
Registrován: stř led 11, 2006 15:16

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od ZBl »

Takže to nebude jen plepené dýhou, ale budou to opravdu plaňky? Jak silné?
Zdenek
Uživatelský avatar
komodor
Příspěvky: 85
Registrován: ned srp 24, 2008 19:21

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od komodor »

Je to "ten bezbarvý horní lak".
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Zdenek Bílek píše:Takže to nebude jen plepené dýhou, ale budou to opravdu plaňky? Jak silné?
Zdenek
Popravdě řečeno, podle toho jaké seženu. Chci ať je to dřevo tmavé už v "mase", žádné moření, no a průřez takový, aby bylo dost na broušení a aby to nevážilo metrák... 10x5? Podle nabídky, sám si to přesně nenařežu, obzvláště nějaké tvrdé dřevo... Musím se podívat "kolik co a za kolik" :-) S mahagonem jakotakovým jsem nikdy nepracoval, takže netuším jak se to chová při ohýbání. Možná nějaká třešeň... Ideální by bylo nějaké tmavé, husté ale přitom ne křehké dřevo... Nechám si poradit, já zatím pracoval akorát klasicky se smrkem a borovicí...
Uživatelský avatar
PeterP
Příspěvky: 784
Registrován: úte říj 31, 2006 11:15

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PeterP »

Mahagónové dýhy sa dajú kúpiť.
Problémom je, že vačšinou tenké ( do 1 mm).

Všeobecne sa dýhy predávajú max. do hrúbky 2,5 mm.

Včera sme boli s kolegom u dovozcu exotických drevín a skoro mi zabehlo, keď som sa dozvedel, že 1m3 dreva môže stáť kľudne 200 000 korún.

Z toho dôvodu sa používajú v nábytkárstve väčšinou tie tenké 0,xx dýhy.

2,5 mm dýha je považovaná za veľmi luxusnú a preto nemusí byť bežne dostupná.

Druhým problémom je, že moc nechcú predávať po plátoch, ale po balíkoch ...
PeterP
Uživatelský avatar
romank52
Příspěvky: 208
Registrován: ned zář 10, 2006 18:44

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od romank52 »

Ebay pravidelne ponuka "spalky" rozlicnej velkosti. Napr.: http://cgi.ebay.de/MAHAGONI-Sapeli-Maho ... 7C294%3A50
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

Ty polénka z ebay jsou krásné... Ale jak to nařezat... musí to být jak když střelí, obvzláště pro použití na palubě, kde chci prokládat tmavší "prkna" se "spárama" ze světlejšího dřeva.
V RCModelech mívá pravidelně inzerát nějaký pán tady z Prahy na lodní modelařinu, přímo inzeruje exotická dřeva, ohýbačky apod. Tak na to doma kuknu. Už jsem za ním jednou dááávno byl, měl to jako "vedlejšák" v nějaké prodejně s elektrem či čím to bylo. Někde u Palmovky nebo tam někde...
Ono toho 2,5 mm není málo, myslím že na trup a palubu by to bohatě stačilo. Ale na tu zadní pasáž na zrcadle (konk. u Aquaramy) bych na broušení potřeboval něco s větším průřezem.
No a ještě před stavbou musím minimálně rozhodnout pohon. Na HobbyCity mají lodní stříďáky vodou chlazené, cožpak o to za relativně slušný peníz, ale nemají tam u toho žádné údaje kromě otáček na volt a pod. Nějaký doporučený šroub ani náhodou... Jasně že budu experimentovat, ale do té základní "obálky" bych se rád trefil už teď...
Uživatelský avatar
PeterP
Příspěvky: 784
Registrován: úte říj 31, 2006 11:15

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PeterP »

Ak tú Aquaramu ozaj budeš stavať, mám doma francúzsky časopis MRB, kde je podrobný návod s fotografiami a perovkami , ako postupovať pri stavbe a ako vyrobiť jednotlivé detaily.
Sú tam myslím aj fotky detailov skutočnej mašiny.

Čo sa týka lodných motorov a reglerov z hobbycity.
V Bratislave je pár modelárov, ktorí tieto motory testujú v rýchlych lodiach.
Môžem skúsiť zistiť nejakú osvedčenú kombináciu.

Predovšetkým si ale musíš stanoviť veľkost lode.
Spomínal si veľkosť " aspoň metrovka" ...

Skutočná Riva Aquarama mala cca 8 - 8,7 m dĺžku (podľa verzie).
Mne sa zdá, že v mierke 1/10 by bola akurát, aj z dôvodu dostupnejšej motorizácie.
Menšia a ľahšia loď lepšie naskočí z výtlačnej plavby do sklzu...

Ešte si možno treba uvedomiť jednu vec. Menšie lode pri rovnakej skutočnej rýchlosti vyzerajú na vode "rýchlejšie" ako tie veľké.

Metrové rýchlostné lode sa už tuším poháňajú zväčša spalovacími motormi.
PeterP
Uživatelský avatar
PeterP
Příspěvky: 784
Registrován: úte říj 31, 2006 11:15

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PeterP »

romank52 píše:Ebay pravidelne ponuka "spalky" rozlicnej velkosti. Napr.: http://cgi.ebay.de/MAHAGONI-Sapeli-Maho ... 7C294%3A50
Špalky a odrezky rozličnej veľkosti z exotických drevín ( samozrejme neformátované, nehobľované) sa dajú zohnať ako obalový odpad aj nedaleko Bratislavy.
Predávajú to ako palivové drevo takmer za facku.
Len sa v tom "bordeli" treba vedieť zorientovať a rozoznávať dreviny ... ;)
PeterP
Uživatelský avatar
RiMr
Příspěvky: 143
Registrován: stř čer 27, 2007 00:00

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od RiMr »

PeterP píše:Ak tú Aquaramu ozaj budeš stavať, mám doma francúzsky časopis MRB, kde je podrobný návod s fotografiami a perovkami , ako postupovať pri stavbe a ako vyrobiť jednotlivé detaily.
Sú tam myslím aj fotky detailov skutočnej mašiny.

Čo sa týka lodných motorov a reglerov z hobbycity.
V Bratislave je pár modelárov, ktorí tieto motory testujú v rýchlych lodiach.
Môžem skúsiť zistiť nejakú osvedčenú kombináciu.

Predovšetkým si ale musíš stanoviť veľkost lode.
Spomínal si veľkosť " aspoň metrovka" ...

Skutočná Riva Aquarama mala cca 8 - 8,7 m dĺžku (podľa verzie).
Mne sa zdá, že v mierke 1/10 by bola akurát, aj z dôvodu dostupnejšej motorizácie.
Menšia a ľahšia loď lepšie naskočí z výtlačnej plavby do sklzu...

Ešte si možno treba uvedomiť jednu vec. Menšie lode pri rovnakej skutočnej rýchlosti vyzerajú na vode "rýchlejšie" ako tie veľké.

Metrové rýchlostné lode sa už tuším poháňajú zväčša spalovacími motormi.
Díky moc za pomoc. Tak kdyby ses jich mohl zeptat co si o tom myslí, byl bych ti vděčný. Šlo by tedy o měřítko 1:10, pohon z HC (na české stříďáky nemám) a LiPol. Stříďáky proto, že už jsem "díky" letecké modelařině kompletně střídavě a LiPol/LiFe vybavený a stejnosměrné už jsem dal všechno pryč. I do toho Artura jsem dal stříďáček :-)
Šlo by tedy o dva motory, ale které z nich:
https://www.hobbycity.com/hobbycity/sto ... terCooled)
https://www.hobbycity.com/hobbycity/sto ... terCooled)
https://www.hobbycity.com/hobbycity/sto ... terCooled)
https://www.hobbycity.com/hobbycity/sto ... oduct=5146
Nepředpokládám že budou brouzdat na webu a hodnotit ty moje konkrétní motory, ale kdyby třeba doporučili "ampérovou/voltovou nálož" na dvoumotorový rychlý člun a k tomu jaké šrouby by doporučili zkusit zkombinovat, ať se můžu od něčeho odpíchnout.
Nepředpokládám, že bych potřeboval ohřívat rybník ve Vinoři dvěmi půlkilowatovými motory (viz poslední motor) ale on tento motor se bude jinak chovat na tříčlánek a jinak na pětičlánek... Po lodi nechci žádné zběsilé upištěné skákání po hladině, prostě "důstojný kluz" :-) takhle nějak jak na tom videu, blondýnu už mám domluvenou... :)
http://www.youtube.com/watch?v=tl89ttTf2Gg
No a kdybys mi naskenoval/nafotil ten časopis, tak bych ti byl eště víc vděčný :-)
Zkus když tak prosím tě mi předtím poslat jaké číslo toho časopisu to je, mám nějaké časopisy stažené, tak to třeba mám doma a nevím o tom...
DĚKUJU MOC!
Uživatelský avatar
PeterP
Příspěvky: 784
Registrován: úte říj 31, 2006 11:15

Re: Historický dřevěný rychlý člun - plán?

Příspěvek od PeterP »

Časopis nebude problém. Nemám síce scanner , ale niečo vymyslím.

Tie motory ... na to potrebujem trochu času. S tými modelármi sa stretnem pri vode cca 7 júla ( července).
PeterP
Odpovědět

Zpět na „Rychlíci“